kouzla 1

18. října 2014 v 15:10 | Lilinka |  Lektvary a kouzla
Accio
Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám. Většinou se míří směrem k předmětu, kouzlo to zřejmě usnadňuje. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry. V knize ho Harry použil v čtvrtém díle, kdy si v prvním úkolu Turnaje tří škol tímto kouzlem přivolal Kulový Blesk.

Aguamenti

Kouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestém dílu knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky voda, a pochází z latinského aqua. Mentio je latinsky prohlašuji a augmento je rozmnožuji, zvětšuji.. Objevilo se když v šestém díle je Harry s prof. Brumbálem v jeskyni.
Alohomora
Zaklínadlo sloužící k odemykání zamčených a kouzly zamčených objektů (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize použila Hermiona Grangerová.

Amnesia

Kouzlo, které způsobí ztrátu paměti. Je mírnější než Obliviate.

Anapneo

Kouzlo proti dušení. V šestém díle na straně 121 ho použil Horácio Křiklan na Marcuse Belbyho. Řecké slovo anapneo (αναπνεω) znamená nadechuji se.

Aparecium

Zobrazí neviditelný inkoust. Z latinského apparere, což znamená objevit se, ukázat.

Ascendio

Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera. Z latiny něco jako vystoupání, odvozeno od slovesa ascendo - jít vzhůru, zdvihat se, vystoupat.

Asius

Voda se okamžitě přemění v páru, ale pára pak samozřejmě není nijak odolná, má vlastnosti páry přeměněné při přirozeném vypařování. Vedlejším účinkem může být chvilkové žluté zabarvení páry.
Avada kedavra
Smrtící kletba. Patří mezi tři "kletby, které se nepromíjejí" - za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše. Existuje ještě jeden tvor, který tuto kletbu dokáže přežít, je to fénix . Jeho smrt ho změní v popel a z jeho popele se znovu zrodí.

Avis

Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppuqno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

Arania Exumai

V druhém díle ho použil poprvé Tom Rojvol Raddle proti Aragogovi, později ho použil i Harry Potter proti pavoukům ze začarovaného lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky.

Avifors

Vykouzlí hejno vran. Používá se také k oživení ptáků. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

Aqua eructo

Z hůlky vytryskne velký proud vody.

B

Balit

Formule na zabalení a složení věcí. Patří k zaklínadlům pro domácnost.

Bombarda

Dokáže např. vyrazit dveře (použila Hermiona při záchraně Siriuse). Variantu Bombarda Maxima použila Dolores Jane Umbridgeová k probourání zdi do Komnaty nejvyšší potřeby (ve filmu, v knize se do komnaty vůbec nedostala).

Bublinové kouzlo

Vyčaruje bublinu vzduchu. Poprvé ho použili Cedrik Diggory a Fleur Delacourová ve čtvrtém díle při plnění druhého úkolu Turnaje tří kouzelnických škol.

Brachium enmendo

Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhart ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely.

C

Carpe Retractum

Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne daný předmět. Ve třetím díle ho používal Ron. Carpe znamená latinsky trhej. Retract znamená vzít zpět.

Cave inimicum

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele.

Colloportus

Formule na uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře, "coller" zase lepit.

Confringo

Cokoli je touto kletbou zasaženo, vybuchne. Harrry ji použil v sedmém díle, aby unikl smrtijedům. Formule pochází z latiny a znamená rozbíjím.

Confundo

Matoucí kouzlo. Protivník sebou lehce škubne při zásahu tohoto kouzla a tím je zmaten a nevšímá si okolí. Hermiona Grangerová ho v 6.díle použila na Cormaka McLaggena. Confundo je v latině matu, pletu.

Conjunctivitus

Kletba zhoršující zrak. Způsobuje i bolest a použil ji Viktor Krum v prvním úkolu Turnaje tři kouzlenických škol proti samici čínského ohniváče (drak č.3). Conjunctivitis je nemoc oka.

Cruciatus

Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucioa latinsky znamená mučím.

D

Defodio

Ničící kledba za sedmého dílu.

Deletrius

Vyvolává zmizení daného předmětu. Delere znamená latinsky ničit.
Densaugeo
Způsobuje nekontrolovatelný růst zubů. Z latinského dens, což znamená zub, a augeo, což znamená zvětšuji Použil ho Draco Malfoy na přední zuby Hermiony Grangerové.

Deprimo

Propadne podlahu. V sedmém díle ho použila Hermiona aby unikli z domu Xenofiliuse
Láskoráda před Smrtijedy.

Depulso

Odpuzující kouzlo, opak kouzla Accio.

Diffindo

Rozděluje věci na víc částí. Diffindo znamená latinsky "rozštěpuji, tříštím".

]Dissendium

Otevírá sochu čarodějnice, která je vchodem do tajné chodby (o které se Harry dozvěděl z Pobertova plánku) vedoucí z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách. Descent je anglicky sestup.

Duro

Promění cokoliv v kámen. V sedmém dílu ho použila Hermiona. Formule znamená italsky tvrdý.

]Draconifors

Vytvoří dráčka také se používá k oživení draka.Také ho může ovládat. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

Ducklifors

Vytvoří kachnu nebo ji oživí. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

E

Enervate

Probudí člověka z bezvědomí. Samotné slovo enervate znamená anglicky"vyčerpaný,ochablý".

Engorgio

Zvětšovací kouzlo. Protikouzlem je Reducio.

Episkey

Užívá se pro zhojení relativně lehkých zranění. V šestém díle tímto kouzlem bystrozorka Nymfadora Tonksová napravila zlomený nos Harrymu. Řecky episkeui (επισκευή) znamená opravit.

Erecto

Z příslušných součástí postaví stan. Dá se teoreticky říct, že by třeba zvedlo májku. Použila ho Hermiona v sedmém díle. Pochází z Latiny a znamená vztyčuji.

Evanesco

Odstraňovací kouzlo. Poprvé jej použil Bill v pátém díle, aby odstranil plány, které zbyly po poradě fénixova řádu.
Edit: Poprvé jej použil Snape (v Harry Potter a tajemná komnata), aby odstranil hada, kterého vyčaroval Draco v souboji proti Harrymu. Kouzlo znělo VIPERA EVANESCA.
Edit 2: Kouzlo které použil Snape je určeno pouze k likvidaci hadů.(Vipera je Latinsky had). Pouze Evanesco samo o sobě může nechat zmizet obyčejné předměty, nikoliv tvory.

Everte stativ

LAT: Everto = vyvracet. Stativus = stojící. Používá se pro odhození protivníka stranou. Řadí se mezi soubojová kouzla. Podobné kouzla jsou buď: Expelliarmus a nebo Rictusempra. Poprvé ho použil Draco Malfoy ve filmu ve druhém díle při Soubojnickém klubu na Harryho, protože ho chtěl odjakživa ve všem porazit nebo mu aspoň způsobit problémy. Ale následně mu to bylo vráceno, když odletěl trojitou vývrtkou, kterou na něj uvalil Harry pomoci lechtací kletby.

Expecto patronum

Vykouzlí patrona, ochránce v podobě zvířete, který je velmi účinný proti mozkomorům. Podoba ochránce je charakteristická pro každého kouzelníka, ale po výrazné změně osobnosti se může změnit. Je možné do patronova zaklínadla nahrát i stručný vzkaz a doručit ho na určité místo. Poprvé se objevuje od 3. dílu kde ho použije Remus Lupin na zahnání mozkomora. V 6. díle se objevuje možnost posílat po něm vzkazy. Lord Voldemort, Červíček a Salazar Zmiozel nemůžou mít ochránce, protože ochránci slouží pouze proti černé magii, kterou oni používají.Expecto znamená latinsky "očekávám", patronum znamená "ochránce (4. pád)".Pokud je vzpomínka slabá vystřelí paprsek světla který Mozkomora omráčí.
Podoby ochránců:
 • Harry Potter - jelen (dvanácterák)
 • Hermiona Grangerová - vydra, ale toto kouzlo jí nikdy moc nešlo
 • Ron Weasley - pes - teriér
 • Ginny Weasleyová - kůň
 • Arthur Weasley - lasička
 • Albus Brumbál - fénix
 • Nymfadora Tonksová - fretka, později vlkodlak (zamilovala se do Lupina)
 • Minerva McGonagallová - mourovatá kočka (taktéž její zvířecí podoba)
 • Cho Changová - labuť
 • Lenka Láskorádová - králík
 • Dolores Jane Umbridgeová - kočka
 • Severus Snape - Laň, stejný jako Harryho matky, Snape ji celý život miloval
 • Kinqsley Pastorek - rys
 • Ernie
  Macmillan - kanec
 • Seamus
  Finnigan - liška
 • James Potter - jelen (dvanácterák), Harry to zdědil po svém otci
 • Lily Potterová - laň
 • Aberforth Brumbál - kozel
 • Remus Lupin - patrně vlkodlak
 • Petr Petiqrew - patrně krysa (jeho zvířecí podoba)
 • Sirius Black - patrně pes (jeho zvířecí podoba)
 • Godrik Nebelvír - patrně lev
 • Rowena z Havraspáru - patrně orel
 • Helqa z Mrzimoru - patrně jezevec

Expelliarmus

Odzbrojovací kouzlo. Člověk, který je touto kletbou zasažen, ztratí hůlku (vyletí mu z ruky), a pokud je kletba dost silná je schopna ho i udeřit či zvednout do vzduchu a odhodit. Latinskyexpellemus znamená "vyháníme". Původ je také zřejmě i ve slovu disarm, které v angličtině znamená "odzbrojit" a arma, což je latinsky zbraň. Poprvé se toto kouzlo objevilo ve druhé knize, kdy ho použil Snape k odzbrojení Zlatoslava Lockharta v Soubojnickém klubu.

Expulso

Způsobí rozsáhlý výbuch, síly asi ručního granátu. Použil ho Smrtijed v sedmém díle. Latinsky ex je z a pulso je bouchám, tluču.

Ebublio

Vytvoří bubliny.Pokud je kouzlo použito na tvora,roztrhá ho. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

F

Feraverto

Promění živého tvora v pohár na vodu. Harryho třída se ho učila v přeměňování ve filmovém zpracování druhého ročníku. Ronovu poháru vyčarovanému z krysy zůstal ocas.

Fiendfyre

Kletba vyčaruje zlo oheň, jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v sedmém dílu série v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův
viteál a Crabbea zabilo. Fiend fire je anglicky ďábelský oheň.

Fideliovo zaklínadlo

Ukrývací kouzlo. Pro jeho provedení je třeba důvěryhodná osoba, která jediná ví, jak skrytou věc najít. Bylo tak zamaskováno například sídlo Fénixova řádu, dům Fleur a Billa nebo také dům Potterových. Fidelis znamená latinsky "věrný, spolehlivý, oddaný".

Finite

Ruší probíhající děje. Neslouží k odstranění následků proběhlých. Finite incantatem ruší působící kouzla. Finite je latinsky "skončete" a incantatum je "zaklínadlo, kouzlo".

Flagrate

Kouzlí ohnivé čáry ve vzduchu, slouží ke psaní do prostoru. Ohnivým X označila Hermiona dveře vedoucí do místností na odboru záhad. Formule znamená latinsky spálenina.

[editovat]Flipendo

Kouzlo velmi podobné zaklínadlu Depulso. Také odhazuje předměty, slouží ale spíše pro prvňáky a druháky v Bradavicích. Flip znamená anglicky otočit, odhodit.
Toto kouzlo se objevuje pouze v hrách na motivy prvních dvou knih.

Fulgur vestis

Vykouzlí modrý blesk. Fulgur vestis latinsky znamená modrý blesk, ale protože latina píše přídavné jméno za podstatné, fulgur je blesk a vestis je modrý.

Furnunculus

Na zasaženém místě vyskáčou protivníkovi veliké puchýře.

G

Geminio

Kopírovací kouzlo. V sedmém díle ho použila Herminona na výrobu duplikátu medailonku Salazara Zmijozela. Také jím byl zaklet obsah trezoru Lestrangeových, a při každém dotyku se vytvořily kopie nerozpoznatelné od originálu. V českém vydání ovšem v tomto případě nazývali kouzlo Gemino. Gemini jsou latinsky dvojčata, blíženci.

Glacius

Zmrazovací kouzlo. Lze ho použít na vodu i na zchlazení ohnivých příšer. Ve třetím díle počítačové hry ho používal Harry.

Glisseo

Toto kouzlo je možné použít pouze na schodiště, které tím promění ve skluzavku. Účinek se dostaví okamžitě.

H

Herbivicus

Spůsobí rychlí růst rostlin. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

I

Impedimenta

Překážecí kouzlo - na chvíli znehybní cíl (nebo ho taky odhodí pár metrů dozadu). Formule znamená latinsky překážky.

Imobilus

Znehyhňovací kouzlo (zpomalující čas). Použila ho Hermiona ve druhém díle Proti cornwallským rarachům. Imobilní znamená nepohyblivý.

Incendio

Zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Incendo znamená latinsky zapaluji.

Imperius

Kletba, která se nepromíjí. Umožňuje absolutní ovládání oběti. Někteří lidé se silnou vůlí, jako například Harry Potter, se jí dokáží vzepřít. Samotná formule zní imperio, což latinsky znamená vládnu.
Mnoho smrtijedů se po pádu Voldemorta hájilo, že bylo pod jejím vlivem, a mnoho nevinných osob skončilo v Azkabanu, protože pod jejím vlivem skutečně bylo.

Inflatus

Vytvoří barevné balonky.Pokud je kouzlo použito na tvora ,roztrhá ho. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

K

Klihando

Přilepuje jazyk k patru. Vynalezl ho Princ dvojí krve.

(Klopýtací kletba)

Vyčaruje neviditelnou překážku, o kterou zakopne každý kdo jde kolem. Poprvé ji použil Draco Malfoy na Harryho, když Brumbálova armáda prchala před Umbridgeovou.

(Kletba)

Z hůlky vystřelí modrý paprsek který má sílu asi jako kdyby do vás vrazila kulečníková koule.Kletba se vyvolá pouhým lehkým švihnutím hůlky.

L

Lacarnum Inflamare

Podpalovací kouzlo. Toto kouzlo bylo použito Hermionou Graengrovou v prvním dílu, když podpálila Snaepovi plášť při Famfrpálu.

Legilimens

Umožňuje kouzelníkovi či čarodějce proniknout do mysli druhého člověka (oběti). Poprvé jsme ho mohli vidět v pátém díle, při hodinách nitrobrany. Legere je latinsky číst a mens je mysl.

Levicorpus

Kletba, která způsobí, že postižený visí za kotník hlavou dolů ve vzduchu a lze ho přemisťovat, dokud na něj není použita protikletba Liberacorpus. Vynalezl ji Princ dvojí krve jako neverbální zaklínadlo a používali ho i Smrtijedi. Levare je latinsky zvednout a corpus je tělo.

Liberacorpus

Protikletba ke kletbě Levicorpus, vynalezl ji též Princ dvojí krve. Liberare je latinsky uvolňovat, osvobozovat a corpus je tělo.

Locomotor

Kouzlo o mnoho silnější než Wingardium leviosa, neboť dokáže zvedat a přenášet i živé tvory a nemá efekt přenosu váhy.

Locomotor mortis

Svěrací kouzlo. V prvním díle si ho zkoušel Malfoy na Nevillovi a ten pak měl spoutané nohy k sobě a mohl jenom snožmo skákat a také to samé kouzlo se naučili Ron s Hermionou aby mohli kdyby náhodou zneškodnit Snapea, když soudcoval utkání Nebelvír x Mrzimor ve famfrpálu. Latinsky je locus místo, motor hybatel a mortis smrti (2. pád).

Lumos

Rozsvítí světlo na špičce hůlky. Na začátku 3. dílu použil Harry kouzlo lumos maxima, což je silnější varianta kouzla lumos. Opačné kouzlo je Nox. Latinsky lumen je světlo.Použito také Lumos solem kdy z hůlky vitryskne paprsek světla v prvním díle a Lumos maxima na větší světlo v třetím díle.

Lapifors

Vytvoří králíka.Také ho může oživit.Také ho může ovládat. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama