Kouzla 2.

18. října 2014 v 15:12 | Lilinka |  Lektvary a kouzla

M

Mdloby na vás

Případně Mdloby na tebe (v originále poněkud stručnější stupefy). Rudý paprsek světla, který zasaženého uvede do mdlob a odhodí ho několik metrů daleko.

Meteolodabra negato

V originále Meteolojinx Recanto. Toto kouzlo poradil Arthur Weasley Reginaldu Cattermolovi, zaměstnaci Ministerstva kouzel, na odstranění kletby způsobující déšť v místnosti. Netušil, že to nebyl Reginald, ale jeho syn Ron zamaskovaný mnoholičným lektvarem.

Morsmordre

Vykouzlí znamení zla. Používali ji Smrtijedi na označení místa, kde provedli nějaký zločin, nejčastěji vraždu. Mors je latinsky smrt a mordre francouzsky kousnout.

Melofors

Vyčaruje protivníkovi na hlavě dýni. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

N

Nox

Zhasne světlo na špičce hůlky, ruší kouzlo Lumos. Formule je z latiny a znamená tma.

O

Obliviate

Způsobuje ztrátu paměti. Často se používá proti mudlům, kteří viděli něco magického. Latinsky oblivisci znamená zapomenout.

Oppugno

Použito v šestém díle. Hermiona tak poštvala hejno ptáčků vyčarovaných kouzlem avis proti Ronu Weasleymu. Formule je z latiny a znamená bojuji.

Ocullus reparro

Použito na opravu Harryho brýlí.

Orbis

Kolem tvora se objeví paprsek modrého světla který ho vtlačí do země !!!jen na tvory!!! - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

Orchideos

Způsobuje rychlý růst rostlin.

P

Petrificus totalus

Kouzlo úplného spoutání, oběť může hýbat jen očima. Hermiona ho použila proti Nevillu Longbottomovi, který chtěl trojici bránit, když v noci opouštěla kolej. Malfoy ho použil proti Harrymu v šestém díle ve vlaku do Bradavic, když zjistil, že odposlouchával jejich kupé pod neviditelným pláštěm. Petra je latinsky skála a totus je úplně.

Perikulo

Při použití vyletí z hůlky čevená světlice.

Piertotum locomotor

Tímto kouzlem profesorka Minerva McGonagallová v sedmém díle oživí bradavické sochy, aby pomohly s obrannou hradu. Latinské slovo petra (z čehož je odvozené italské jméno Pier a české Petr) znamená skála. Totus je celý, locus je místo a moto je pohybovat se.

Portus

Kouzlo, které přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle v ředitelově pracovně, po vidění napadení Artura Weaslyho hadem Naginim při plnění úkolu pro Fenixův Řád, aby dostal Weasleyovy a Harryho v pořádku na Grimmauldovo náměstí 12. Portare znamená latinsky přemísťovat.

Pouta na vás

Případně Pouta na tebe. Poutací kouzlo. Použila ho Umbridgeová v pátém díle na Kentaury. A Harry v šestém díle filmu na konci na Severuse Snapea.

Prior incantato

Odhalí předchozí kouzla, která byla hůlkou provedena. V Ohnivém poháru je takto odhaleno, že znamení zla bylo vykouzleno Harryho hůlkou. Prior je v latině "dřívější, předešlý" aincantatum znamená "zaklínadlo, kouzlo". Ve 4. díle se střetly sesterské hůlky Harryho Pottera a Lorda Voldemorta. Jejich jádro se spojilo mocným kouzlem, které obrátilo "Prior incantato" proti Lordu Voldemortovi a jeho znásobená verze odhalila poslední oběti Voldemortovy hůlky.

Protego

Štítové kouzlo. Je-li dost silné, může protivníka i odhodit. V sedmém díle Hermiona používá Protego totalum k ochraně místa. Profesor Filius Kratiknot během bitvy o Bradavice použilProtego horribilis, toto kouzlo také použil v sedmém díle i Severus Snape ke konci knihy, když měl na chodbě střet s Minervou MCgonagallovou. Formule znamená latinsky chráním.

(Proti-podváděcí kouzlo)

Začaruje např. brk, aby ten, kdo ho používá nemohl podvádět. Používalo se během zkoušek v Bradavicích.

Pulírexo

Formule na uklizení znečištěných míst či předmětů. Poprvé Pulírexo použila Nymfadora Tonksová v pátém díle, aby umyla Hedvičinu klec.

Pullus

Promění LESNÍHO SKŘÍTKA v slepici. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

(plamen)

Z hůlky vystřelí proud modrých plamínků.V prvním díle ho používala Harmiona.

R

Reducio

Předmět se zmenší na svou původní velikost. Protikouzlo ke kouzlu Engorgio.

Reducto

Ničicí kouzlo. Kouzlo ve filmu po dopadnutí na živou bytost vytvoří tlakovou vlnu.Po dopadu na předmět ho rozbije nebo rozpráší.

Relashio

Obranné kouzlo. Výborně se hodí proti ďasovcům. Ve čtvrtém díle ho použil Harry při plnění druhého úkolu v jezeře. V sedmém díle ho použila Hermiona k uvolnění pout. Release je anglicky uvolnit, koncovka -o či -io značí v latině první osobu jednotného čísla.

Rennervate

Posilující zaklínadlo. Opak Enervate.

Reparo

Opravovací kouzlo. Je to vůbec první kouzlo, které v knize použila Hermiona Grangerová. Už ve vlaku do Bradavic s ním opravila Harrymu páskou slepené brýle. Použila přitom formuliokulus reparo. Reparo znamená latinsky "opravuji" a "okulus" je "oko".

Repellentus

Kouzlo na odpuzení vody. Ve třetím díle ho použila Hermiona na Harryho brýle při zápasu proti Mrzimoru.

Repello mudletum

Udržuje mudly od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v sedmém díle k zabezpečení místa, kde stanovali.

Revelio

Odhalující kouzlo. Revelo je latinsky odhaluji. Specialis revelio odhaluje, je-li daný předmět kouzelný. V šestém díle ho Hermiona použila na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé, ale nic se nestalo. Specialis znamená latinsky zvláštní. Homenum revelio odhaluje přítomnost lidí. V sedmém díle ho Hermiona použila v domě číslo dvanáct na Grimmauldově náměstí, ale nic se nestalo (dům byl prázdný). Homo je latinsky člověk.

Rictusempra

Lechtací kletba. Harry ji použil v soubojnickém klubu proti Dracu Malfoyovi. Latinsky rictus znamená ústa a semper je stále.je podobné jako Everte stativ.

Riddikulus

Zesměšní cíl kouzla, používá se proto k zahnání bubáka. Bubák je tvor živící se strachem, bere proto na sebe podobu, která oběť co nejvíc vyděsí. Když se toto kouzlo učilo v hodině obrany proti černé magii, Nevillův bubák se proměnil v profesora Severuse Snapea a po použití tohoto kouzla měl na sobě oblečení Nevillovy babičky. Formule v latině znamená "směšný". K úspěšnému provedení kouzla je nutné si představit něco směšného.

S

Salvio hexia

Ochranné kouzlo, Hermiona ho v sedmém díle používala k zabezpečení místa kde stanovali.

Sectumsempra

Způsobuje řezné rány. Vynalezl to Princ dvojí krve a připsal k němu do svých poznámek namísto účinků pouze "Určeno nepřátelům". Řadí se k černé magii. Harry Potter ho, nevěda co způsobí, použil na Draca Malfoye. Sectum je latinsky řez a semper je stále.

Serpensortia

Vykouzlí hada - serpente je z latiny (italštiny a následně mnoha jazyků) a značí hada. Sortie je z francoužštiny a znamená "východ", anglicky sortie znamená "bojový výpad".
Na radu Severuse Snapea ho ve druhém díle knihy v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy na Harryho Pottera. Harry místo kouzel mimovolně poprvé použil hadí jazyk (svou schopnost mluvit s hady).

Silencio

Utišuje, tiší. Formule znamená španělsky ticho.

Sonorus

Kouzlo, po kterém se stává hlas hlasitější. Formule je z latiny a znamená hlasitý. Používal ho například Ludo Pytloun při komentování Mistrovství světa ve famfrpálu.

Sponglefoune

Trampolínové kouzlo, z koberců dělá jakési trampolíny. Ve třetím a ve většině druhého dílu počítačové hry ho používalala celá parta (Harry, Ron a Hermiona).

Specialis revelio

System apelio

Kouzlo, které působí podobně jako Alohomora. Použil ho Tom Rojvol Raddle k otevření Hagridovy bedny s Aragogem.

Š

Ševelissimo

Všem nežádoucím osobám v okolí zaplňuje uši nevysledovatelným šumem, takže je možné mluvit bez obav, že jste zaslechnuti. Toto kouzlo vynalezl Princ dvojí krve a poprvé se objevilo v šestém díle.

T

Tarantalegra

Kouzlo, které přinutí protivníka stepovat. Tarantella je italský tanec a allegro je v hudbě výraz pro rychle.

Tergeo

Na začátku šestého dílu použila Hermiona toto kouzlo, aby Harrymu smyla krev z obličeje. Formule znamená latinsky čistím.

V

(Věková hranice)

Vytvoří věkovou hranici, kterou nemůže překročit žádný člověk, kterému není např. 17. Věkovou hranici použil Albus Brumbál ve čtvrtém díle kolem Ohnivého poháru, aby zajistil, že se nepřihlásí nikdo pod 17 let. Dvojčata Fred a George Weasleyovi se ho pokusili obelstít použitím postaršovacího lektvaru, ale marně.

Vipera Evanesco

Kouzlo na zničení živých tvorů, například zvířat. Je bezpečné a narozdíl od kletby Avada Kedavra povolené, i když živý cíl rovnou zničí zaživa (bez zabití). Poprvé ho použil Severus Snapeve druhém díle v Soubojnickém klubu ve filmu, když chtěl Harryho ochránit před hadem, kterého na něj poštval Malfoy. Viper je anglicky zmije a evanescence je zmizení. Je možné, že kouzlo prostě hada přemístilo někam jinam nebo že kouzlo je protikouzlem ke kouzlu Serpentsortia. Ve filmu ovšem had jenom shoří.

Vitaglacius

Kouzlo, které okamžitě zmrazí vodu, vzniklý led však nemá žádnou odolnost vůči teplotě prostředí, ve kterém se nachází. Pokud je v teplotě vyšší než 0 °C, rozpouští se.

Voateaceterain

Toto kouzlo poprvé a naposled použil profesor Lockhart na hada, kterého proti Harrymu v druhém díle v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy. Toto kouzlo funguje pouze na zvířata a dělá je mnohem hrůzostrašnější a silnější.

Vermicilus

Kouzlo proti Vosomůrám.Promění vosomůru v červa. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

W

Wingardium leviosa

Způsobuje levitaci předmětů. Ke kouzlu je kromě slov nutný pohyb hůlkou: švihnout a přiklepnout (ve filmu švihnout a mávnout). Jako první z Harryho ročníku se ho naučila Hermiona, za což profesor Filius Kratiknot udělil Nebelvíru body. Odvozeno od latinského slova levis, což znamená "lehký" (odtud slovo levitace).

Z

Zapomeňte

Zcela vymaže paměť. Poprvé ho použil ve druhém díle Zlatoslav Lockhart v Tajemné komnatě. Měl ale Ronovu zlomenou hůlku a tak se kouzlo obrátilo proti němu.

(Zastírací kouzlo)

Udělá z člověka něco jako lidského chameleona - splyne z okolím. Poprvé ho použil Alastor Moody v pátém dílu, když chtěli propašovat Harryho na Grimmauldovo náměstí 12.

(Zateplovací kouzlo)

Zateplí a vysuší daný předmět. Poprvé ho použila Hermiona Grangerová v pátém dílu na sebe, když se vrátila od návštěvy Hagrida, který se po dlouhé době, uprostřed zimy vrátil ze své výpravy, kterou dělal pro Fenixův Řád. Vrátila se s mokrými nohavicemi a horkým vzduchem sálajícím ze špičky hůlky si je v nebelvírské společenské místnosti vysušila.

Ž

Žer slimáky

Způsobí, že oběť začne jíst slimáky. Použil ho Ron Weasley ve druhém díle na Draca Malfoye. Ron měl však zlomenou hůlku a kouzlo se obrátilo přesně obráceně proti němu (plival slimáky).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama